do końca kwietnia

W sosnowieckim muzeum do końca kwietnia oglądać można wystawę poświęcona Mistrzowi Janowi Husowi.

Wystawa przygotowana została przez Czeskie Centrum w Warszawie z związku z przypadającą w 2015 roku 600-letną rocznicą spalenia na stosie w Konstancji tego czeskiego bohatera narodowego. Wystawa wpisuje się także w obchodzony w tym roku Jubileusz 500-lecia Reformacji.

Dla Czechów Jan Hus jest przede wszystkim wielkim bohaterem narodowym, uosobieniem walki z germanizacją i wyzyskiem Czechów. Człowiekiem, który sprzeciwiał się naukowej, politycznej i ekonomicznej dominacji Niemców. Jan Hus to także twórca czeskiego alfabetu i czeskiego języka pisanego.

Jednak dla nas Jan Hus jest przede wszystkim bohaterem wiary. Jego wystąpienie było niejako zapowiedzią nadchodzącej Reformacji. Ten wielki teolog i kaznodzieja postulował naprawę Kościoła. – Udzielanie Komunii św. pod dwiema postaciami, prymat Biblii nad papieżem, ukrócenie symonii. Jego męczeńska śmierć za wiarę roznieciła płomień wiary w Czechach, tak, że przez 200 lat panowała tam wolność od dominacji Kościoła Rzymskiego.

Wystawa była już prezentowana w Bibliotece CINIBA w Katowicach, a obecnie do 30 kwietnia będzie można ją oglądać w naszym mieście. Zachęcamy do jej zobaczenia.

Szczegóły na stronie Muzeum w Sosnowcu.